• Telesná a športová výchova

  • Telesná a športová výchova

          • Námety na pohybové hry na rozvoj komunikačných schopností

          • Rozprávanie s pohybom

            Cieľ: Nájsť v texte jednoslabičné slová, rýchlo zareagovať- rozvoj reakčnej schopnosti, predviesť správny cvičebný tvar.

            Postup: Žiaci sedia v kruhu. Žiakom rozprávame príbeh, ktorý je zameraný na jednoslabičné slová alebo hovoríme rad slov, v ktorom sa jednoslabičné slová nachádzajú. Ak sa v texte vyskytuje jednoslabičné slovo, žiaci musia urobiť pohyb, na ktorom sa vopred dohodnú. Napríklad: zdvihnú ruky, tlesknú, vyskočia a pod.

            Obmena: Namiesto jednoslabičného slova povieme konkrétne slovo, prípadne nejaký nadradený pojem.

            Poznámka: Je dôležité, aby sa hra hrala rezko, v tempe. Hru je vhodné využiť v úvode hodiny.

             

            Slabiková štafeta

            Cieľ: Precvičiť slabičnú a hláskovú analýzu slova. Orientovať sa v priestore, meniť smer behu. Vedieť spájať pohyb s pravidlami hry. Vedieť spolupracovať so spoluhráčmi.

            Postup: Učiteľ povie deťom slovo. Má na výber 10 slov (MAMA, KOSA, SANE, KOLESO, DIVADLO, MALÁ, KOMINÁR, PÍLA, KOLÁČ PALICA). Každý žiak má v rukách kartičky so slabikami a sú rozptýlení po celej telocvični a hľadajú si kamarátov aby zložili slovo. Žiaci si precvičia aj pojmy slovo, slabika. Hra môže pokračovať aj tak, že učiteľ nepovie deťom slovo, sami si hľadajú slabičných kamarátov aby zložili slovo. Ak chceme znížiť náročnosť úlohy, môžeme kartičky môžeme farebne odlíšiť.

            Obmena: -namiesto písmen, majú v rukách slabiky.

             

            Hra na spachtoša

            Cieľ: Určovanie prítomnosti hlásky v slove. rýchlo zareagovať- rozvoj reakčnej schopnosti, predviesť správny cvičebný tvar.

            Postup: Deti sú v polohe kľaku na kolenách, hlava a ruky voľne opreté o zem. Zobúdzajú sa len na určitý povel, ktorý im vopred zadáme. Napr. zobúdzajú sa len pri slovách, ktoré sa začínajú na dané písmeno napr. „a“. Dieťa, ktoré sa pomýli a postaví sa pri slove s iným začiatočným písmenom vypadáva z hry a stáva sa pomocníkom učiteľa, sleduje ostatné deti, či sa nepomýlia.

            Obmena: Vo vyšších ročníkoch sa môžu zobúdzať napr. na podstatné mená, prídavné mená, slovesá, vybrané a odvodené slová......

             

            Hra na detektíva

            Cieľ: Určovanie prvej hlásky v slove, orientovať sa v priestore, Poznať pojem skok. Ovládať základy správnej techniky skoku znožmo.

            Postup: Úlohou dieťaťa je nájsť v miestnosti čo najviac predmetov, alebo vecí na vopred zvolenú prvú  hlásku.

            Obmena: Pri pohybe po miestnosti používajú skoky znožmo, na jednej nohe a pod.

             

            Hra na riečne kamene

            Cieľ: Rozklad slov na hlásky, slabiky, motivovať hrou k rozvoju priestorovej orientácie, hrubej motoriky, koordinácie pohybov a rozvíjať kamarátske a sociálne vzťahy a všetky zložky mimopoznávacích procesov.

            Motivácia: V jeden krásny deň sa zajačiky vybrali na návštevu k svojim kamarátom medvedíkom na druhej strane lesíka. Ako tak išli, zrazu prišli k rieke. Keďže zablúdili a čakať sa im nechcelo, museli pekne krásne prejsť cez rieku po riečnych kameňoch. Pomôžme im spolu prejsť rieku. Ukážme im ako.

            Postup: Žiaci stoja za čiarou. Ak nemáme riečne kamene, vyrobíme si ich z vrchnáčikov, ktoré poukladáme do kruhov. Každý kameň je označený hláskou. Úlohou detí je preskakovať vodu a stúpať po kameňoch. Cieľom je dostať sa po hláskach na druhý breh, ktorý je označený práve slovom, ktoré majú preskakovaním vytvoriť.

            Obmena: Táto hra ponúka široké možnosti obmeny. Napr. deti skáču znožmo, prekračujú jednou nohou, vo dvojici, hlásky sa môžu nahradiť slabikami. Vo vyšších ročníkoch môžeme nahradiť prídavnými menami, resp. podradenými pojmami a pod.

             

             

             

            Hľadáš a nájdeš

            Cieľ: Rozvoj komunikácie a sociálnych kontaktov v skupine, rozvoj priestorovej predstavivosti a tvorivého myslenia, rozvoj fantázie a originality, rozvoj sebahodnotenia a zvyšovanie sebavedomia a na spestrenie hodiny, a taktiež na precvičovanie už prebratých gramatických javov, orientovať sa v priestore, byť aktívny pri úlohách vyplývajúcich z pravidiel hry.

            • v 1. roč.- pri vyvodení novej hlásky
            • v 2. roč.- na precvičovanie jednotlivých gramatických javov (mäkké spoluhlásky, tvrdé spoluhlásky, mäkké slabiky, dvojhlásky...)
            • v 3. roč.- na precvičovanie vybraných slov.

            Pomôcky: rôzne predmety v triede.

            Postup: Je to súťaživá hra. Vychádza z hry na detektíva. Deti súťažia v družstvách (v 3 radoch). Každému radu určíme hlásku a všetky deti musia hľadať v triede nejaký predmet, ktorý sa začína na príslušnú hlásku. Ak nájde, položí predmet na prvú lavicu vo svojom rade. Pre spestrenie, môžeme použiť namiesto predmetov kartičky s obrázkami

            Napr.:  1. rad – hláska „K“ (koník, kniha, kvet, krieda...)

                                    2. rad – hláska „S“ (sveter, strúhadlo, servítka...)

                                    3. rad – hláska „P“ (pohár, pečiatka, pastelky...)

            Počet nájdených predmetov hodnotí spoločne celá trieda a vyhráva družstvo, ktoré našlo najviac.

            Obmena: Táto hra je veľmi variabilná. Môžu sa meniť začiatočné hlásky hľadaných predmetov. Môžeme vyberať slová s dvojhláskami, s tvrdými spoluhláskami a pod. Do hry môžeme zakomponovať aj písanie, teda každý rad píše ako skupina na veľký papier slová (predmety, ktoré sú v triede). Taktiež môžeme využiť tabuľu rozdelenú na tri časti, na ktoré zapisujú slová.

             

             

             

                        Kto býva v domčeku

            Cieľ: k podradeným pojmom hľadať pojmy nadradené, technicky správne vykonať pohybovú úlohu, prejavovať schopnosť spolupracovať.

            Postup: Vopred určené stanovištia sú označené nadradeným pojmom, napríklad HUDOBNÉ NÁSTROJE. Deti majú v rukách kartičku s rôznymi slovami a hľadajú domček pre ten svoj podradený pojem (husle, klavír...). Pri hľadaní sa presúvajú vopred zvoleným pohybom.

            Obmena- namiesto slov môžeme použiť obrázky

             

            Prechádzka lesom

            Cieľ: Podobne ako pri hre kto býva v domčeku

            Učiteľ rozdá žiakom lístky so slovami (obrázkami) napr. srnka, veverička, jeleň, medveď, vlk, smrek, dub, borovica a pod. Učiteľ povie : „Zvieratká poďte sem!“ Vystúpia žiaci, ktorí majú na lístkoch/obrázkoch zvieratá.

            Obmena: učiteľ volá ihličnaté stromy, listnaté stromy a pod.

            Naháňačky

            Cieľ: Tvorba nových slov, zmeniť smer behu, osvojiť si základy bezpečnosti.

            Postup: Učiteľ zvolí jedného žiaka, ktorý bude naháňať. Žiak bude mať pridelenú slabiku napríklad MA. Koho chytí, môže sa zachrániť a to tak, že vytvorí slovo na danú slabiku MA – ma, MA – lá, MA – túš a podobne. Kto neuhádne, alebo vytvorí slovo, ktoré už bolo, vypadáva z hry a pomáha učiteľovi ako kontrola.

            Obmena: Na začiatku má naháňajúci hráč určené slovo. Koho chytí, musí vymyslieť nové slovo začínajúce poslednou hláskou slova naháňajúceho hráča.

             

             

             

            Hra na výmyselníkov

            Cieľ: Tvorba nových slov, zmeniť tempo behu, dodržiavať správnu techniku behu.

            Postup: Na začiatku hry, ale aj počas hry učiteľ tlesne (1x, 2x, 3x...). Žiak, ktorý je počas naháňačky chytený, vymyslí slovo na daný počet slabík (počet tlesknutí), ak neuhádne, naháňa on.

            Obmena: chytený  žiak vymyslí slovo na danú slabiku.

             

             

            Slovné preteky

            Cieľ: Rozvoj slovnej zásoby, rozvoj sociálnych vzťahov a komunikácie, formovanie samostatnosti a sebahodnotenia, správne vykonať pohyb, prejavovať schopnosť spolupracovať, dodržiavať dohodnuté pravidlá.

            Využitie hry: Spestrenie vyučovacích hodín, opakovanie už prebratého učiva.

            Pomôcky: hrací plán vytvorený z gymnastických kruhov, hracie kocky a inštrukcie pre hru (čo má žiak urobiť ak skočí na nejaké políčko)

            Postup: Žiaci hrajú hru ako ktorúkoľvek inú hru na princípe stolovej hry. Pravidlom je to, že ak skočí na dané políčko, musí splniť nejakú úlohu. Odlišnosť hry je v tom, že úlohy sa musia plniť na každom jednom z 30-tich daných políčok. Žiaci odpovedajú na otázky podľa priložených inštrukcií. V prípade správnej odpovede žiak postupuje ďalej, ak odpovie nesprávne musí sa vrátiť na začiatok, resp. ostáva stáť na políčku jedno kolo. Kontrolu správnych odpovedí si robia žiaci sami, prípadne sa poradia s učiteľom. Víťaz je ten, kto prvý dôjde do cieľa. Úlohy sa menia podľa prebratej témy. Žiaci sa učia hravou formou a učiteľ ich skúša bez toho, aby si to uvedomovali.

            Obmena: Hru môžu hrať ľubovoľný počet žiakov, no najideálnejšie je, ak hrajú dvaja. Žiaci si sami môžu určiť pravidlá hry. Taktiež môžu mať pripravených viac úloh, teda otázok na ktoré majú odpovedať.

             

            Trpaslíci a obri

            Cieľ: tvorba nových slov odvodzovaním, technicky správne predviesť cvičebný tvar.

            Postup: Deti stoja v rade pred učiteľom. Hra sa hrá v troch polohách. V podrepe  a vzpažmo vo výpone na špičkách. Učiteľ zadáva povely napr. malý domček (podrep) veľký dom (výpon na špičkách, paže nad hlavou). Žiaci na povel urobia správny cvičebný tvar, kto sa pomýli, vymení toho kto zadáva povely. Učiteľ na začiatku vykonáva cvičebné tvary spolu so žiakmi, no môže ich miasť. 

            Obmena: Hra sa môže využiť aj pri precvičovaní mláďat (sliepka-kuriatko).

             

            Kto je to?

            Cieľ: tvorba podstatných mien mužského rodu odvodzovaním, zvládnuť základné manipulačné činnosti s loptou.

            Postup: Žiaci stoja po obvode kruhu. V strede je učiteľ, ktorý hádže loptu. Pri hádzaní povie napr.: „Ten kto šoféruje auto sa volá šofér“. Ak je veta správne, žiak loptu chytí, ak povie nesprávne (namiesto šofér-pes) žiak nechá loptu spadnúť. Žiaci môžu mať určitý počet životov, ktoré sa im nesprávnymi odpoveďami míňajú, prípadne za správnu odpoveď pripočítavajú. Hra sa končí vypadnutím hráča, resp. získaním určitého počtu životov.

            Obmena: Učiteľ sa pýta, žiak odpovedá. Napr. učiteľ: „Ten kto maľuje obrazy sa volá?“- žiak odpovedá: „Maliar“.

                 

                  Kto patrí do rodiny?

                  Cieľ: Tvoriť odvodené slová, preukázať základné techniky behu.

            Postup: Dvaja hráči majú v rukách obrázok/slovo, každý iné. Napríklad Lyže. Nahlas svoje slovo povie. Ostatní žiaci majú tiež kartičky s odvodenými slovami napr. lyžiarka. Hra začína hvizdom učiteľa a končí vtedy, keď je prvá rodinka kompletná, tzn. žiaci sa chytia hráča s ktorým majú slovnú rodinu.

            Obmena: Hra sa môže použiť aj na precvičovanie vybraných slov, slovných druhov a pod.

             

            Hra na papagája

            Cieľ: Opakovanie a používanie všetkých gramatických javov vo vete. Pohybový vzor- technicky správne vykonať pohybový úkon.

            Postup: Dieťa opakuje vetu aj pohyby po učiteľovi. Napr. zajac beží po lúke. Učiteľ má vopred pripravené vety, dĺžku ktorých postupne zväčšuje.

            Obmena: dieťa opakuje vetu po spolužiakovi.

                  Kubo velí

                  Cieľ: porozumieť inštrukciám. orientovať sa v priestore, rýchlo reagovať.

            Postup: Hra vychádza z pravidiel hry Kubo velí, inštrukcie zadáva učiteľ/Kubo. Hra prebieha v herni, alebo triede. Inštrukcie sa týkajú povelov priestorovej orientácie. Napr. postav sa vedľa lavice, sadni si na stoličku...

            Obmena: Žiak opisuje postavenie hráča (Kubo stojí pred lavicou...)

             

            Hra na remeselníkov

            Cieľ:  pomenuj dej, činnosť, kreatívne myslieť a vykonať pohyb, koordinovať pohyby.

            Postup: Dvaja žiaci sa dohodnú na remesle, ktoré predvedú spolužiakom. Hru začínajú vetou: „My sme dvaja remeselníci a naše remeslo sa robí takto.“ Napr. kováč kuje podkovu. Ak žiaci nevedia, dávajú mu otázky, na ktoré odpovedajú len áno/nie.

            Obmena:  Dieťa opíše remeslo a ostatní sa to snažia znázorniť pohybom.

            Hra na obchod

            Cieľ: striedať komunikačné role, udržiavať dialóg, kreatívne myslieť a vykonať pohyb, koordinovať pohyby.

            Postup: „Predavač“ predáva veci, ktoré si chodia žiaci kupovať. V hre musia dodržať pravidlá konverzácie zákazník-predávajúci (pozdrav, opýtanie sa na cenu a pod.), len nemôžu povedať priamo, akú vec si chcú kúpiť, môžu ju znázorniť len pohybom. Napr. bicykel- pohyb imitujúci bicyklovanie.

            Obmena: tovar môže byť len v rámci podradených pojmov (športové potreby- bicykel, lyže), alebo môže namiesto tovaru ísť o službu.

             

            Voda, bomba, Zem

            Cieľ: Motivovať k rozvoju komunikačných zručností, dodržiavať slovosled, Rýchlo a správne reagovať, bezpečne sa pohybovať.

            Priebeh: Učiteľ hovorí heslá VODA (žiaci vystúpia na vyvýšené náčinie v telocvični- švédska debna, lavička, rebriny), BOMBA (žiaci si ľahnú na brucho na zem), ZEM (žiaci sa chytia učiteľových rúk). Na splnenie každého povelu majú určitý čas. Kto sa pomýli, alebo nestihne splniť povel dostáva za každú chybu obrázok. Po skončení hry žiak tvorí vety o tom čo vidí na obrázku/obrázkoch.

            Obmena: Princíp tejto hry má široké využitie. Namiesto opisu obrázkov sa môžu využiť akékoľvek činnosti na rozvoj reči.

             

            Lopty

            Cieľ: rýchlo reagovať na inštrukcie

            Postup: Žiaci stoja čelom k stene. Na opačnej strane miestnosti je o jednu loptu menej ako je počet hráčov. Žiaci čakajú na správny povel, inštrukciu. Napr.: Vyštartuj, ak budeš počuť slovo, ktoré má 3 slabiky. Učiteľ hovorí slová s ľubovoľným počtom slabík, žiaci po začutí správneho slova vyštartujú za loptami. Jednému žiakovi sa lopta neujde. Odoberie ďalšiu loptu a pomáha učiteľovi pri vymýšľaní nového zadania.

            Obmena: Princíp tejto hry má široké využitie. Namiesto slabík môže byť spúšťačom začiatočná hláska slova, vybrané slovo, nadradený pojem, slovná rodinka a pod.

    • Kontakty

      • Základná škola internátna pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, Jamník 42, Jamník
      • 044 5222458
      • 044 5225343
        0949 490 539 - Školský internát a ŠKD Jamník
      • Jamník 42
        03301 Jamník
        Slovakia
      • 00163121
      • Mgr. Halušková Renata
        mobil: 0944 268 065
      • Mgr. Sochorová Vladimíra
        telefón: 044 5222458
      • Mgr. Hečlo Miroslav
        telefón: 044 5222458
      • Elokované pracovisko, Rybné námestie 1, Žilina, ako súčasť ZŠI pre žiakov s NKS, Jamník 42
        Mgr. Kšiňanová Janka, PhD.
        mobil: 0903 890 055
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje